Statystyki obejmujące próby samobójcze dzieci i młodzieży w 2023 roku
Zgodnie z danymi Fundacji GrowSPACE w 2023 roku odnotowano 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży. To dane zebrane z Wojewódzkich Komend Policji. W 8 województwach pokazują wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia włącznie. Liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży zakończonych zgonem to 146 przypadków. W 2022 w okresie styczeń-grudzień zarejestrowano 150 prób zakończonych zgonem, co pokazuje spadek. Podawane dane mogą się jeszcze zmienić po podaniu finalnych danych przez Komendę Główną Policji.
Co mówią dane?
Aktywiści Fundacji GrowSPACE Dominik Kuc, Paulina Filipowicz i Mateusz Trzaska pozyskali dane o próbach samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia z Komend Wojewódzkich Policji oraz Komendy Stołecznej. Wynika z nich, że liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 r.ż w 2023 roku wyniosła 2139.
Liczba prób samobójczych, które niestety zakończyły się zgonem wynosi sumarycznie 146 przypadków.
Dane mogą zmienić się jeszcze w lutym z uwagi na okres statystyczny Policji, który kończy się 31 stycznia.
Co pokazują statystyki?
Po raz drugi z rzędu dane utrzymują się na poziomie ponad dwóch tysięcy przypadków. Sprawa niepokoi specjalistów i specjalistki, którzy niosą pomoc młodym ludziom.
Rekomendacje dla resortu
W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę, która gwarantuje 3 miliardy złotych na psychiatrię i onkologię dziecięcą. Zdaniem Fundacji GrowSPACE to spory krok w dobrą stronę, lecz trzeba mieć na uwadze na co dokładnie te fundusze powinny być wydatkowane. Do rekomendacji wydanych przez organizację należy:
· Dalszy rozwój pomocy środowiskowej i ambulatoryjnej, szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi;
· Wsparcie „Referencyjności/Poziomu 0” – profilaktyki i psychoedukacji;
· Zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży dziennych i całodobowych przez Ministerstwo Zdrowia, ze szczególnym naciskiem na tworzenie nowych miejsc na oddziałach;
· Nacisk na kształcenie specjalistów i specjalistek – psychiatria dzieci i młodzieży jako deficytowa, zwiększanie liczby miejsc rezydenckich i stażowych, edukacja innych zawodów medycznych w temacie wspierania pacjentów psychiatrycznych;
· Rozwój instytucji i zawodów pozamedycznych, np. asystentów i asystentek zdrowienia;
Kluczowe są także zmiany w zakresie wyceny świadczeń NFZ, w taki sposób, aby zatrzymać odpływ specjalistów i specjalistek do rynku prywatnego. Eksperci i ekspertki apelują także o współpracę międzyresortową, wraz z Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Kontakt
Dominik Kuc, 518598585, dominik.kuc@growspace.pl